ReadyGo, s.r.o.

Hotel/kód zájezdu:   Last minute

Rhodos

> Zájezdy v této destinaci
Rhodos (1/15)Rhodos (2/15)Rhodos (3/15)Rhodos (4/15)
Rhodos (5/15)Rhodos (6/15)Rhodos (7/15)Rhodos (8/15)
Rhodos (9/15)Rhodos (10/15)Rhodos (11/15)Rhodos (12/15)
Rhodos (13/15)Rhodos (14/15)Rhodos (15/15)

Základní informace

Rhodos je ostrovem, který vykvetl z hloubek vod , je dítětem bohyně lásky a krásy Afrodite. Rhodos je ostrovem Středomoří, který dělí od břehů Malé Asie jen 20km. Svou rozlohou 1.400km2 se Rhodos řadí mezi největší řecké ostrovy. Pobřeží dlouhé cca 220km je omýváno Egejským a Středozemním mořem.
Rhodos je ostrovem plným fauny a flory. Zajímavostí je tzv. Údolí motýlů, kde můžeme v letních měsících vidět tisíce pařících se motýlů. Skály, horské kozy ale i skalní růže – to vše můžeme na ostrově Rhodos spatřit. Rhodos je ostrovem vhodný pro všechny typy turistů. Poskytuje průzračně čistou vodu, krásné pláže, nožní život, ale i historii a přírodu. Rhodos je ostrovem vyhlášeným za přírodní a kulturní památku UNESCO.

HISTORICKÝ PŘEHLED

  • 3000 př.n.l. Archeologické nálezy dokládají, že Rhodos byl osídlen již v neolitu.
  • 1500 př.n.l. Na ostrově se usazují osadníci z Mykén.
  • 1000-500 př.n.l. Vyrůstají zde tři dórské městské státy: Lindos, Kamiros a Ialyssos.
  • 490 př.n.l. Rhodos se podrobuje Peršanům.
  • 408 př.n.l. Ostrov je zpustošen Atéňany. Tři městské státy se spojují a zakládají město Rhodos.
  • 304 př.n.l. Rhodos neúspěšně obléhá makedonský vojevůdce Demetrios Poliorketes.
  • 164 př.n.l. Ostrov se podrobuje Římu.
  • 395 n.l. Po rozdělení Římské říše se Rhodos stává součástí Východořímské - tedy byzantské říše. V této době je ostrov několikrát dobyt, mimo jiné Peršany a Saracény.
  • 1309-1522 Na Rhodu vládne rytířský řád Johanitů.
  • 1522 Johanité kapitulují před sultánem Süleymanem I. Nádherným. Ostrov zůstane pod tureckou nadvládou přes 400 let. Roku 1821 začíná řecký národně-osvobozenecký boj.
  • 1912 Italové porážejí Turky u obce Psinthos a obsazují Rhodos.
  • 11.9.1943 Ostrov je obsazen německou armádou. Přibližně 2000 rhodských Židů je deportováno do koncentračních táborů, kde většina z nich zahynula.
  • 1945 Ostrov osvobozuje britská armáda
  • 10.2.1947 Pařížská mírová smlouva; Dodekanesos je připojen k Řecku.
  • 1967-1974 Vojenská diktatura. Roku 1972 je po sporném referendu v Řecku zrušena monarchie.
  • 1975 Nové referendum o státní formě v Řecku; většina se rozhoduje pro demokratickou republiku v čele s prezidentem.
  • 1981 Řecko se stává plnoprávným členem Evropského společenství. Z říjnových voleb vzejde první řecká socialistická vláda.
  • 1988 Na závěr vrcholné konference představitelů Evropského společenství, konané na Rhodu, získává každý ministerský předseda čestné občanství jednoho z Dodekaneských ostrovů: Na Rhodu je to Francois Mitterand.

Náboženství

Téměř všichni Řekové se hlásí k řeckému ortodoxnímu křesťanství. Na venkově, je zbožnost stále velice silná.
Duchovní se smějí ženit a nezřídka mívají velké rodiny. Ortodoxní bohoslužba často trvá dvě nebo tři hodiny.Navenek je rozdíl mezi ortodoxními a ostatními křesťany patrný i ve způsobu křižování. Ortodoxní křesťan dělá kříž pouhými třemi prsty. Důležitým rituálem je líbání ikon, při setkání s popem mu věřící políbí prsten na pravé ruce.
Ortodoxní křesťané neuznávají papeže jako hlavu křesťanské církve. Cítí se pevně spjati s apoštoly a ranými křesťany, neboť zásady jejich víry už od 8. století neprodělaly žádné změny.

Kuchyně

Jídlo

Rhodská kuchyně je v podstatě stejná jako řecká, navíc je v ní citelně znát vliv tureckých sousedů. Poznáme to už podle jmen mnoha pokrmů. Plněné révové listy, oblíbený a výtečný předkrm, se nazývají dolmades.
Jogurt s nakrájenou nebo nastrouhanou okurkou a česnekem, který Řekové nazývají tzaziki, se turecky jmenuje cacik a také toto slovo bylo zřejmě doma dřív v turečtině než v řečtině. Základem řecké kuchyně jsou olivový olej, cibule, česnek a silně aromatická koření, jako je oregano a kmín. K tomu různé druhy zeleniny, které si Středoevropan dopřeje jen zřídkakdy - lilky, cukety, okra.
Večeře, která je v Řecku hlavním jídlem dne, bývá skutečně bohatá a může klidně trvat i víc než dvě hodiny. Začíná se vždy předkrmem (mezedes). Výběr je často obrovský: Můžete si dát pečené lilky (melitzanes), nebo cukety (kolokithia), salát z rybích jiker (taramosalata), těstoviny s ovčím sýrem (tiropita), špenátem (spanakopita) nebo obojím (spanakotiropita.)
Mezi tradiční hlavní jídla patří jemistes (pečená zelenina, většinou rajčata nebo papriky plněné rýží a nebo mletým masem), bifteki (malé karbanátky, někdy vylepšené sýrovou náplní), pastitsio (makaróny zapečené s mletým masem), stifado (uzené hovězí nebo králičí maso), či skordalia (rozmačkané brambory s česnekem a olivovým olejem).
Grilovaný špíz z naloženého kořeněného vepřového, jehněčího nebo kuřecího masa, které se otáčí nad roštem a postupně odřezává. Vynikající je také souvlaki - špíz z jehněčího nebo vepřového masa, posypaný oreganem a podávaný s citrónovou nebo rajčatovou omáčkou.
Jako dezert se podává domácí ovoce. V létě je osvěžující vodní nebo cukrový meloun (karpouzi nebo peponi). Oblíbený je také karamelový pudink (krem karamele) a jogurt s medem (jiaourti me meli).

Pití

Na Rhodu se díky mírnému podnebí a mnoha slunným dnům dobře daří vinné révě.
Oblíbenými značkami jsou Ilios a Grand Maitre (suchá bílá vína), Chevalier de Rhodes (suché červené) a poměrně drahý Villaret (lehké bílé víno).
Jako aperitiv se na Rhodu pije pálenka z vylisovaných hroznových slupek, která se v místním dialektu jmenuje zouma, jinde pouro, nebo známý anýzový likér ouzo, který se často "nastavuje" vodou - má potom mléčně bílé zbarvení. K pití se přikusují syté jednohubky, kterým se stejně jako předkrmům říká mezedes, naložené nebo grilované chobotnice chtapodi,olivy a sýr, ančovičky nebo naložená paprika.
Káva se pije připravená na všechny možné způsoby. Kromě tradiční silné turecké kávy také espreso, cappuccino, bílá káva a rozpustná. Zvláště mladí lidé pijí v létě často "nes frappé" (vychlazenou našlehanou kávu s mlékem).

Sladkosti

K tradičním sladkostem patří baklavas - koláč z listového těsta plněný ořechy a mandlemi, politý medem, kataifi, které poněkud připomíná rohlík ovinutý cukrovou nití, a loukoumades (koláčky z kynutého těsta smažené v oleji a polévané medem).
Specialitou je suché sladké pečivo určené k namáčení do kávy, které se jmenuje voutimata. Vynikající je také milopita (jablečný koláč z vrstveného listového těsta).Při pohledu na lákavé výtvory z medu, ořechů a sirupu, jaké se prodávají třeba v cukrárnách v přístavu Mandraki, každý na chvíli zapomene na dietu.

Sport a zábava

Protože většina hotelových komplexů je přímo na pláži, nabízí svým klientům sporty jako např.: Vodní lyže, windsurfing, parachuting (let na padáku za člunem)... Dále je možné se věnovat sportům jako je tenis, stolní tenis, golf, minigolf, jízda na koni, thalassoterapie ( tyto procedury jsou vhodné jak pro léčení konkrétních nemocí, tak pro udržení kondice. Kúry vyžadují několi procedur denně, v centrech jsou k dispozici bazény, léčení vyluhovanými bylinkami, aromaterapie, bahenní zábaly, vodní gymnastika apod. Ceny thalassoterapie jsou příznivé, rádi vám poradíme s výběrem hotelu, který tuto službu nabízí. )

Fakultativní výlety

Okruh Ostrovem

Při tomto výletu navštívíte nejkrásnější památky a nejzajímavější místa ostrova Rhodos jakými jsou Lindos, ruiny v Monolithosu, typickou vesnici Apollona, kde budete mít možnost ochutnat výborné řecké speciality v typické řecké taverně ( cena obědu není zahrnuta v ceně ). Budete mít též příležitost ochutnat různé druhy řeckých vín a likérů v místní továrně na víno.

Údolní motýlů

Navštívíte údolí motýlů, jež je unikátní přírodní rezervace nacházející se v překrásném údolí nabízející příjemnou procházku. Ve městě Rhodos navštívíte akropoli, stadion a amfiteátr v antické části města. Cesta pokračuje ke středověké zdi obklopující staré město, tudy projdete středověkými uličkami kolem útulných taveren až k Paláci Grand Master's. Poté volno na nákupy či občerstvení.

Lodní výlet na ostrov Symi

Celodenní lodní výlet na ostrov nedaleko tureckých břehů. Je považován za jeden z nejkrásnějších ostrůvků v souostroví Dodekanes. Prohlédnete si hlavní město s množstvím malých romantických uliček, krásným kostelíkem, přístavem a tavernami.

Turecko - MARMARIS

Výlet do tureckého přístavního města Marmaris je spojen s návštěvou staré části města s majestátní osmanskou pevností, jeho malebné uličky a mnoho dalších památek. V Marmarisu budete mít též čas navštívit lákavý bazar s koberci či koženými výrobky, nakoupit za příznivé ceny.

Lodní výlet

Celodenní lodní výlet s příchutí slunce, moře a dobré nálady spojený s množstvím nezapomenutelných zážitků. Při tomto výletu nenajdete lepší způsob relaxace. Zábava spojená s odpočinkem pod věčně zářícím sluncem či koupání v tyrkysovém moři.

Řecký večer

Poznejte pravý charakter Řeků. Vyzkoušejte sami, co pijí, jedí a jak se baví v rytmech bouzouki. Navštívíte s námi typickou řeckou tavernu, kde budete moci ochutnat pravou řeckou kuchyni a vypít neomezené množství vína. Také zde budete mít možnost vidět tradiční folklór s úžasnými tanci.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA OSTROVA RHODOS

KLÁŠTER TSAMBIKA

Dnes opuštěný klášter se sněhobílým kostelem leží na hoře mezi pobřežní silnicí a mořem. Je zasvěcen Matce boží. Tsambika znamená v rhodském nářečí "ohnivá záře" a o založení kláštera se traduje legenda, která má několik verzí. Podle jedné z nich žili nedaleko odtud bezdětní manželé, kteří se už vzdali naděje na potomstvo, když tu jedné noci muž uviděl na hoře tajuplnou ohnivou záři. Další noc tam byl oheň znovu a následující také. Muž se vypravil na horu a na místě, kde vídal oheň, našel ikonu Matky boží. Zapřísáhl se, že k její poctě vystaví klášter, když jeho žena otěhotní. Když se vrátil domů, řekla mu manželka, že čeká dítě. Narodila se jim holčička, jíž dali jméno Tsambika, a muž nechal postavit klášter, jak slíbil. Tsambika a Tsambikos jsou dodnes typická rhodská jména. Bílý klášterní kostel je tradičním poutním místem. Je od něj nádherný výhled na východní pobřeží a zejména na tsambickou písčitou pláž, která patří k nejkrásnějším na celém ostrově.

ARCHANGELOS

Druhé město na ostrově.Během letních měsíců se zde koná skoro každý druhý týden nějaká svatba. Na pahorku na kraji města najdeme trosky johanitského hradu, který nechal postavit velmistr Orsini v pol.15.století. Je odtud pěkný výhled na bílou siluetu historické části města.

MALONAS,MASARI

vesničky ležící dál ve vnitrozemí, jejichž obyvatelé se živí pěstováním pomerančů a mandarinek.

CHARAKI

oblíbené letovisko s oblázkovou pláží.

ZÁTOKA AGATHI

je vzdálena jenom asi půl hodiny chůze od letoviska Charaki, může se pochlubit krásnou, přibližně 200 m dlouhou písčitou pláží

PEVNOST FERAKLOS

zřícenina bývalé johanitské pevnosti. Na tomto místě stával hrad pravděpodobně už v antice. Jisté je, že zde byla byzantská pevnost, kterou roku 1306 dobyli johanité. Velmistr Orsini ji nechal roku 1470 obnovit.

LINDOS

je vesnice s 950 obyvateli, kterou řecká vláda prohlásila za kulturní památku, jednou z největších pamětihodností nejen ostrova Rhodu, ale celého Řecka. Pod vesnicí se prostírá zátoka se dvěma skutečně krásnými písčitými plážemi. Lindské hradní návrší nám na malé ploše nabízí průřez celou historií Rhodu. Našly se zde památky na všechny důležité etapy v dějinách ostrova. Na úpatí hradního kopce najdeme volně přístupné zbytky antického městského divadla, které bylo postaveno ve 4. století př. Kristem.

APOLAKKIA, KATTAVIA

vesničky na západním pobřeží, mezi kterými najdeme krásný kousek neporušené divoké přírody: dlouhé, často prázdné pláže, duny, porosty nízkých keřů na kamenité půdě.

AGIOS GEORGIOS O WARDAS

jednolodní kostelík nedaleko obce Apolakkia. Fresky v kostele, jsou nejstarší na celém Rhodu, pocházejí z konce 13. století.

MONOLITHOS

"Monolit" se tyčí nad krajinou do výšky 240 metrů jako obrovský kamenný prst. Na vrcholku postavili patrně v 15. století johanité mohutný hrad, do dnešních dob se z něj zachovaly jen hradby, obílená kaple svatého Jiří a zbytky několika budov.

Řečtina se na Rhodu používá jako úřední jazyk teprve od doby, kdy byl připojen k řeckému státu, tedy od roku 1948. Mnoho starších lidí mluví ještě italsky - je to vzpomínka na období italské nadvlády v letech 1912-1943. Anglicky nebo německy dnes díky přílivu turistů většina obyvatel alespoň rozumí.

Kypr28º C23º C
Tunisko23º C18º C
Egypt38º C35º C
Turecko25º C20º C
Djerba21º C17º C
Rhodos22º C18º C
Kreta20º C15º C